Startup City

You Are Viewing

A Blog Post

Kom til højoktan Business Model Challenge

20. september, kl. 18-21: Går du og leger med en app-idé, som du gerne vil føre  ud i livet, så vil den næste Business Model Challenge  kunne give dig  værdifuld viden og inspiration til at komme i gang!

Det er Startup Citys gode samarbejdspartner NeXt Office, der står bag arrangementet, hvor det denne gang er Top Ten Garage, der stiller op som case-virksomhed og præsenterer forretningsmodelen bag deres bil-spil-app.

I Business Model Challenge stiller en virksomhed op og præsenterer sin forretningsmodel og de udfordringer som kendes. Derefter bliver forretningsmodellen  analyseret og udfordret af de andre deltagere (challengers). Målet er at finde den virkelige årsag til udfordringerne. Herefter begynder en idéudvikling fra scratch. Vi åbner helt op for kreativiteten for at finde frem til alternative værdiskabende forretningsmodeller.

Du skal deltage i Business Model Challenge, fordi:

  • Du synes, det er fedt at bygge nye forretninger og tænke ud af boksen!
  • ALLE kan bidrage!
  • Du får  indblik i en specifik forretningsmodel og prøver kræfter med forretningsmodellering i praksis
  • Du får  ny inspiration og idéer til din egen forretning
  • Du oplever,  hvordan Systematisk Idégenerering kan skabe nye innovative løsninger
  • Du kommer til at networke med ligesindede

Tid: Torsdag d. 20-09-12 kl 18.00-21.00
Sted: NeXt Office Brendstrupvej 74, 1 8200 Aarhus N
Deltagere: 25 pladser, først til mølle
Pris: 50 kr. (inkl. Mad & drikke)
Tilmelding: info@nextoffice.dk eller www.facebook.com/NextOfficeAarhus

Leave a Reply

“The way to get started is to quit talking and begin doing.”

- Walt Disney